XLVI RAJD WIELODYSCYPLINOWY „GRUDZIĄDZ WOLNY” - 07.03.2015 r.

       

XLVI RAJD WIELODYSCYPLINOWY „GRUDZIĄDZ WOLNY”

Tekst i zdjęcia: Jacek Treichel

7 marca 2015 r. odbył się kolejny rajd z cyklu Grudziądzkiego Pucharu Komisji Turystyki Pieszej. Była to 46. edycja rajdu „Grudziądz wolny”. Zasadniczą innowacją był fakt, że głównym organizatorem tego przedsięwzięcia był Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Jana Heweliusza w Mniszku. Współorganizatorem było Wojskowe Koło PTTK "OSeSeK".
Z ramienia koła w rajdzie uczestniczyli - Jacek TREICHEL w roli Komandora oraz Adam ARENTEWICZ, Ryszard FIEREK, Jerzy KONDEK, Grzegorz MACHAJ, Wiesław PODSIADŁY i Bazyl ROMANIUK. Nad organizacją i przyjmowaniem zgłoszeń czuwała Dyrektor ZSO Nr 1 – Marlena TREICHEL - także "OSeSeK".
Uczestnicy rajdu spotkali się na parkingu, przy Lidlu na ulicy Hallera. Jak się okazało, na wyprawę przybyło 287 wędrowców wraz z 44 opiekunami. Reprezentowali oni 10 szkół podstawowych, 5 gimnazjów i 4 placówki ponadgimnazjalne. Nie zabrakło także grupy turystów indywidualnych.
Po zapoznaniu uczestników z celami rajdu, którymi były uczczenie 70. rocznicy zakończenia walk o Grudziądz i promowanie aktywnego wypoczynku, trasą oraz sprawami związanymi z bezpieczeństwem, przygotowywano się do wyruszenia na trasę. Jednakże dopadły nas realia życia. Musieliśmy na chwilę oddać się w ręce mediów. Odwiedziła nas bowiem ekipa Telewizji Kablowej Spółdzielni Mieszkaniowej, Radia ESKA, fotoreporterzy Gazety Pomorskiej i Nowości.
Po serii wywiadów i pozowania do zdjęć wystartowaliśmy tuż po godzinie 9.30. Trasa wiodła ścieżkami lasu komunalnego przez Rudnik, Hanowo i Biały Bór. Koledzy przewodnicy dobrali trasę tak, aby można było na niej zaobserwować różne obiekty krajoznawcze. Były więc zarówno obiekty fortyfikacyjne jak i kapliczki przydrożne. Zatrzymywaliśmy się przy pomnikowych drzewach i roślinach podlegających ochronie. Tuż przed dotarciem na metę, mieliśmy sposobność odwiedzić dawny cmentarz mennonicki, a na rzece Rudniczance oglądaliśmy jaz spiętrzający wodę, zwany przez mieszkańców osiedla „wodospadem”. Na metę rajdu strudzeni wędrowcy dotarli punktualnie w południe.
Już w szkole odbył się dla uczniów konkurs wiedzy na temat historii Grudziądza w latach 1939-1945. Zadania przygotowali nauczyciele historii – Pani Aneta Tadrowska i Pan Paweł Górecki. Na zwycięzców czekały specjalnie przygotowane medale i pamiątkowe dyplomy. Panie natomiast uczestniczyły w tradycyjnym konkursie rzutu wałkiem.
Zmęczeni turyści mieli okazję posilić się smaczną grochówką, a zdobywający Odznakę Turystyki Pieszej otrzymali atrakcyjną, okolicznościową wlepkę do książeczek.
W sprawnym zabezpieczeniu przebiegu imprezy wzięło też udział 15 pracowników szkoły w Mniszku. Łącznie, licząc uczestników i organizatorów, w imprezie brały udział 353 osoby.
Miłym akcentem na koniec rajdu było wręczenie wyróżnień. Marlena i Jacek Treichel otrzymali dyplomy Zarządu Oddziału PTTK, wręczone przez Prezesa - Kolegę Piotra Łukiewskiego, za działalność turystyczno-krajoznawczą na rzecz Oddziału, w tym za zorganizowanie rajdu.
Na zakończenie należy podać laureatów konkursów. Zwycięzcami konkursu wiedzy o Grudziądzu zostali:

  • w kategorii szkół podstawowych
  1. miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 11
  2. miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 3
  3. miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 12
  • w kategorii szkół gimnazjalnych
  1. miejsce - Gimnazjum Nr 1
  2. miejsce - Gimnazjum Nr 7
  3. miejsce - Gimnazjum Nr 9
  • w kategorii szkół ponadgimnazjalnych
  1. miejsce - Zespół Szkół Technicznych
  2. miejsce - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2
  3. miejsce - IV Liceum Ogólnokształcące

Zwyciężczynią konkursu rzutu wałkiem została Marzena Wieczorek.

link do galerii autorstwa Gerarda Szukaya:

Dodatkowe informacje